Prípravky na ochranu rastlín s účinnou látkou acetamiprid
Zníženie toxikologických referenčných hodnôt a maximálnych hladín rezíduí
Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky v Bratislave (ďalej len „kontrolný ústav“) informuje držiteľov autorizácií prípravkov na ochranu rastlín, držiteľov povolení na paralelný obchod a používateľov prípravkov na ochranu rastlín s obsahom účinnej látky acetamiprid, že na rokovaní Stáleho výboru pre rastliny, zvieratá, potraviny a krmivo v dňoch 23. a 24. septembra 2024 bolo schválené zníženie toxikologických referenčných hodnôt (akútna referenčná dávka a akceptovateľný denný príjem) účinnej látky acetamiprid z hodnoty 0,025 mg/kg telesnej hmotnosti na 0,005 mg/kg telesnej hmotnosti a v súvislosti s tým aj zníženie maximálnych hladín rezíduí (ďalej len „MRL“) pre 37 produktov rastlinného a živočíšneho pôvodu. Nové (znížené) hodnoty MRL sa začnú uplatňovať šesť mesiacov od nadobudnutia účinnosti nariadenia o ich zmene (pravdepodobne v lete 2025). Vzhľadom na to, že je potrebné držiteľom autorizácií, držiteľom povolení na paralelný obchod a používateľom poskytnúť čas, aby sa prispôsobili novým hodnotám MRL, začne kontrolný ústav v týchto dňoch konanie o zmene a doplnení autorizácií, resp. o zrušení autorizácií prípravkov na ochranu rastlín s obsahom účinnej látky acetamiprid. V rámci tohto konania budú držitelia autorizácií vyzvaní, aby predložili odborný posudok Úradu verejného zdravotníctva SR, pričom budú môcť predložiť aj nové reziduálne štúdie, ak ich majú k dispozícii. Na základe odborného posudku Úradu verejného zdravotníctva SR budú dotknuté autorizované použitia upravené tak, aby produkty ošetrené týmito prípravkami boli v súlade s novými nižšími hladinami MRL. Etikety prípravkov na ochranu rastlín povolených na paralelný obchod budú následne upravené podľa príslušného referenčného prípravku.
Zníženie MRL sa týka týchto produktov rastlinného a živočíšneho pôvodu:
Jablká, hrušky, dule, mišpule, marhule, čerešne, broskyne, stolové hrozno, muštové hrozno, ostružiny, maliny, čučoriedky, brusnice, egreše, plody bazy čiernej, stolové olivy, paradajky, sladká paprika, uhorky šalátové, cukety, melóny, tekvica, dyňa červená (vodný melón), brokolica, karfiol, hlávková kapusta, valeriánka poľná, rukola/eruka, červená horčica, pečeň hovädzieho dobytka, jedlé vedľajšie jatočné produkty hovädzieho dobytka (iné ako pečeň a obličky).
Zníženie MRL na úroveň limitu kvantifikácie (0,01 mg/kg) sa týka týchto produktov:
Ríbezle, banány, hlávkový šalát, čakanka štrbáková širokolistá/endívia širokolistá, špenát, listová repa/ špenátová repa.
Konkrétne hodnoty nových hladín MRL je možné vyhľadať v Pesticídnej databáze EÚ
https://ec.europa.eu/food/plant/pesticides/eu-pesticides-database/start/screen/mrls/details?lg_code=EN&pest_res_id_list=10
Poľnohospodárskej verejnosti odporúčame brať tieto skutočnosti do úvahy pri plánovaní aplikácie týchto prípravkov na ochranu rastlín.